Головна » Статті » Статті про види та характеристики зброї

Правильна куля - яка вона?

Правильна куля - яка вона?


На початку - маленький історичний огляд з повторенням пройденого. Сильно не заглиблюватимемося, візьмемо в розрахунок останні 2 десятиліття. За цей час асортимент куль, пропонованих споживачеві, серйозно розширився. Якщо за радянських часів масовий споживач був знайомий практично з одним типом куль - т.з. "Діаболо-1" (по суті, "діаболо", що немає), вона ж "ковпачок", пропонований в паркових тирах, то в даний час на ринку країн колишнього союзу пропонується близько 50-60 найменувань куль виробництва вказаних країн і країн далекого зарубіжжя, з яких близько 30 найменувань мають достатньо широке розповсюдження.

Надалі мова піде лише про свинцеві кулі, оскільки різні кулі з сердечниками з твердого металу (сталь, латунь), які покриті полімерною оболонкою, в переважній більшості, м'яко кажучи, придатні лише для псування твердих предметів на короткій дистанції. Хоча, не дивлячись на дуже погану купчастість, слід зазначити, що пробивна здатність у куль з сердечником помітно вище, ніж у свинцевих куль. Також варто згадати про т.з. піротехнічних або сигнальних кулях з тим же виводом, що і для куль з сердечником - купчастість ні до біса, але для розваги теж вельми непоганий варіант.

Як правило, над вибором кулі починають замислюватися лише на певній стадії розвитку "одержимості пневматикою". Зазвичай стрілки, що осягають все на власному досвіді, спочатку вибирають боєприпас за принципом "все корисно, що в стовбур полізло" - звідси нарізні стовбури, "убиті" стріляниною цвяхами, сталевими кульками від підшипників і аналогічними за якістю підкаліберними боєприпасами, або забиті надкаліберним дробом і неякісними кулями від недобросовісних виробників. Потім, набравшись досвіду, люди починають замислюватися про якість пострілу і поступово приходять до лінійки з одного-трьох, максимум п'яти найменувань боєприпасів для конкретного ствола. Тут вже виявляється специфіка вимог до короткого (пістолети, револьвери) і довгого (рушниці, карабіни) стволів, їх енергетики, дистанції і виду вражаємої мішені.

Знову повернемося до істин - типів свинцевих куль. За формою їх можна розділити на класичний "діаболо" - форма, в загальному вигляді описувана як два усічені конуси, зв'язаних вершинами, круглі (кулясті) кулі і спеціальні, в т.ч. "ковпачки", підкаліберні і циліндрові, без яскраво виражених провідних поясочків.

Найпоширенішим є тип "діаболо", про яке і піде мова далі. Цей тип у свою чергу, за формою головної частки підрозділяється на:

· кулі з плоскою голівкою (т.з. матчеві, match, wadcutter);

· кулі із загостреною головною часткою, найчастіше у формі конуса (pointed);

· кулі з головною часткою, що округляє (domed);

· кулі з головною часткою складної форми, наприклад експансивні з виїмкою (hollow point).

Match, Wadcutter

Pointed

Domed

Hollow point

Найбільш поширені типи куль "Діаболо"

Кулі з плоскою головною часткою (match, wadcutter) призначені для того, що проробляє акуратних круглих дірочок в паперовій мішені. Із-за високого лобового опору (а також через відсутність аеродинамічної стабілізації зважаючи на свою форму) вони показують порівняно невисоку купчастість на дистанціях, що перевищують 10-15 м, особливо при початковій швидкості, що значно перевищує 170-200 м/с, проте на малих (т.з. матчевих) швидкостях завдяки стабілізації зустрічним повітряним потоком вони дозволяють добиватися високої купчастості на спортивних (до 10 м) дистанціях.

Кулям з конічною головною часткою (pointed) помилково приписується підвищена пробивна здатність - по цьому параметру вони за інших рівних умов практично не відрізняються від круглоголових (domed) куль, що пов'язане з м'якістю свинцевих сплавів і деформацією кулі в матеріалі мішені. У реальності ж вони по своїх характеристиках вельми близькі до куль з головною часткою, що округляє, і трохи програють їм по купчастості на середніх і далеких дистанціях, зрозуміло, за умови рівного конуса. Приклад тому - кулі Gamo Master Point, як правило, мають правильний або навіть близький до оживальній формі конус - вони показують вельми непогані результати на дистанціях до 50 м включно. А ось турецькі кулі з порушеною формою конуса, аж до увігнутого конуса (на зразок кулі THV для вогнепальної зброї) літають як завгодно.

Кулі з головною часткою (domed), що округляє, з погляду аеродинаміки володіють найменшим аеродинамічним опором, і тому показують якнайкращі результати по купчастості, особливо на далеких відстанях.

Кулі із спеціальною головною часткою, тобто що відрізняється від попередніх трьох типів, призначені для вирішення специфічних завдань. Це, наприклад, компроміс між поліпшенням аеродинамічних властивостей і бажанням отримати чітку пробоїну (плоска головна частка з півсферичним або конічним виступом - як у Beeman Ram Jet і Ram Point), або підвищення експансивності кулі для отримання більшого діаметру раневого каналу в разі мисливського застосування (RWS Hollow Point, Beeman Crow Magnum, Beeman Silver Bear, JSB Predator з пластиковою вставкою).

Куля "діаболо" з головною часткою,

що округляє, обтічна повітряним потоком в аеродинамічній трубі.

При цьому форма тіла кулі, вірніше за ту частку, яка слідує за головним обтюрационним поясочком максимального діаметру аж до 2/3-3/4 хвостової частки (спідниці), особливо не важлива - ця частка все одно знаходиться в аеродинамічній "тіні" головної частки і повітряним потоком обтекаєтся слабо. Набагато важливіше з погляду аеродинамічної стабільності развесовка кулі, положення її геометричного центру тяжіння (ЦТ). Для кожної форми кулі і, в меншій мірі, маси, развесовка строго індивідуальна, але, як правило, оптимальний ЦТ знаходиться на відстані 1/3-1/4 довжини кулі від її заднього краю (з боку спідниці).

Якість виготовлення куль "діаболо" багато в чому залежить від способу їх виробництва. Промислових способів для калібру 4,5 мм (cal .177) два - холодне штампування і обкатка (поперечне прокатування). Литво куль в цьому калібрі в промислових масштабах недоцільно із-за недостатньої повторюваності форми без застосування дорогих хитрувань на зразок литва під тиском. Простішим і дешевшим, а, отже, і поширенішим, є викочування, штампування ж дозволяє отримати однорідніші по габаритах кулі, зрозуміло, за наявності якісного штампу. Для катаних куль характерні подовжні смуги на спідниці, штамповані кулі, як правило, гладкі.


Катана куля


Штампована куля

Для якісного пострілу чималу роль грає його енергетика. Енергія пострілу залежить від багатьох чинників: маси снаряда (особливо в пружинно-поршневій пневматиці, де різниця в масі може змінювати енергію кулі в 2 і більше разів), його обтюрациі в стовбурі, обумовленою діаметром і шириною провідних поясочків, розміром і формою внутрішньої порожнини в спідниці кулі, твердістю сплаву і ін. Причому діаметр і ширина провідних поясочків, що йдуть по нарізу, роблять вельми значний вплив на енергію - це і тиск страгиванія, і втрати на тертя кулі в стовбурі. Так, при зіставленні енергії куль рівної маси з сумарною довжиною поясочків-обтюраторів, що відрізняється в 2 рази, втрати енергії на тертя можуть відрізнятися до 5-7%, а в разі твердого сплаву - і до 10%.

На купчастість також впливає одночасність сходу кулі з нарізу і ступінь її нарезаємості. При цьому наголошується характерна особливість куль "діаболо" - добре нарізувана спідниця забезпечує якісне закручування кулі в нарізі, а добре нарізувана головна частка відповідає за позиціювання кулі при виході із стовбура.

На думку авторів, для більшості широко поширених стволів, що не володіють яскраво вираженою напірною часткою (це пневматика, що позиціює виробником для розважальної стрілянини або полювання), особливо з енергією пострілу понад 10 Дж, оптимальним діаметром спідниці є 4.68-4.70 мм, а головній частці - 4.51-4.53 мм при сумарній ширині обтюрационних поясочків близько 0,7-1,0 мм. Такі кулі забезпечують найбільшу нарезаємость як хвостової, так і головної частки без особливих втрат енергії, одночасно забезпечуючи достатній тиск страгиванія, що особливо важливо для пружинно-поршневої пневматики (ППП, spring air guns).

Якщо уражалася ціль, відмінна від паперової мішені, то достатньо важливою характеристикою кулі є також експансивність і пенетрация.

Експансивність (від expansion - розширення) - показник того, наскільки куля, деформуючись в матеріалі мішені, збільшується в діаметрі, одночасно збільшуючи площу поперечного перетину кульового каналу. Цей показник є достатньо важливим для полювання, особливо по гризунах і тому подібне об'єктам. Чим вище експансивність кулі, тим більше її шокова дія.

Пенетрация (від penetration - проникнення) - показник глибини проникнення кулі в матеріал мішені. Цей показник в основному залежить від твердості сплаву і форми снаряда. Пенетрация зростає при мінімізації деформації снаряда - адже енергія, яка може бути витрачена на деформацію кулі, йде на деформацію (пробиття) матеріалу мішені.

Експансивність і пенетрация нерозривно зв'язані, і, як правило, один з показників може змінюватися тільки за рахунок зворотної зміни іншого. Наприклад, при рівній масі і твердості сплаву найбільшою пенетрацией володіє кругла куля (дробина) - в нім немає порожнин, що деформуються, і форма найбільш сприятлива для обтікання матеріалом мішені. І за рахунок цього такий снаряд з мінімальною деформацією володіє найменшою експансивністю. У свою чергу, максимальною експансивністю володіють кулі з головною часткою, що добре деформується, - матчеві, з порожниною усередині головної частки або виїмкою попереду (hollow point), що чинять максимальний опір матеріалу мішені. Для таких куль велика частка енергії йде на деформацію кулі, і тому проникнення в матеріал мішені знижується. Проте кулі з високою експансивністю менш придатні, наприклад, для відстрілу птиць з жорстким пером - максимум енергії буде витрачений на деформацію кулі в пір'яному шарі, а не на ураження тушки.

Для практичних цілей бажано підбирати боєприпаси, що володіють оптимальним співвідношенням пенетрация/експансивність, - для жерстяних банок краще підійдуть тверді кулі, що слабо деформуються, на зразок Crosman Premier або кулі, наприклад, Gamo Round, для гризунів - м'які і високоекспансивні, для пернатих - 50/50. Зрозуміло, боєприпас потрібно вибирати, враховуючи також початкову швидкість (енергію) і дистанцію до мети.


Категорія: Статті про види та характеристики зброї | Додав: kill_kenny (07.08.2010)
Переглядів: 8008 | Рейтинг: 5.0/12
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Основне
Форма входу
Статистика сайту
Друзі
Статистика

Онлайн всього: 12
Гостей: 12
Користувачів: 0
Контент